Začínáme šít na šicím stroji

V první řadě je dobré zmínit to, že na šití vlastně není nic složitého. Není k němu ani potřeba extra moc věcí. Postačí vám šicí stroj, látky, nitě a něco málo příslušenství. A také nadšení a občas nějaký ten střih. Střihy se dají jednoduše najít na internetu v podstatě za pár korun.

  • Šicí stroj

Základem je šicí stroj. Pro domácí šití vám postačí ten obyčejný, který zvládne rovnosteh, cikcak a pár pružných stehů. Ušijete na něm v podstatě úplně všechno, jen to nebude vypadat tak profesionálně, jako z obchodu. Pokud se vám bude šití dále líbit, pak si můžete pořídit overlock, který zařídí právě tu profesionální stránku věci, kdy stehy vypadají jako na koupeném oblečení. Při výběru šicího stroje se zaměřte na to, co od něj požadujete, prověřte si danou značku a také obchod, kde stroj kupujete. Zjistěte si také jak moc spolehlivý je záruční servis toho daného stroje.

šití roušky

  • Nitě

K šití potřebujete také nitě https://www.prima-obchod.cz/produkty/textilni-galanterie/nite. Nitě do většiny strojů pasují univerzální, polyesterové nebo bavlněné. Do overlocku patří nitě speciální na speciální cívce. Barvy nití jsou různé, potřebujete jich velkou škálu, abyste je mohli měnit podle dané látky.

šití na stroji

  • Látky

Na začátek vám bude stačit pevné bavlněné plátno. Jak vychytáte techniku, můžete přejít na složitější věci, jako je softshell, elastický úplet, pletenina, svetrovina, náplety…. Samostatnou kapitolou jsou také funkční látky, jako je funkční úplet na trička.

  • Příslušenství

K šití budete potřebovat také jehly, špendlíky, stehovací nit, pastelku nebo krejčovskou křídu, kvalitní nůžky, páračku a krejčovský metr. Postupem času samozřejmě budete dokupovat různé doplňky, jako jsou gumy, pruženky, brzdičky, lemovky a další vychytávky, které vám můžou ulehčit šití a povýšit vaše výrobky na další úroveň.