Alergii lze zmírnit pomocí bylinek

I když hlavní pylová sezóna je již pryč, mnozí alergici mají tu smůlu, že je alergie trápí celoročně. Existují totiž i alergie na plísně, roztoče, prach či kouř. A to jsou látky, se kterými se setkáváme neustále a kterým se nelze zcela vyvarovat.
žena s rýmou
K nejčastějším alergickým projevům patří kýchání, rýma, zarudlé a slzící oči, případně i dýchací obtíže nebo zhoršení atopického ekzému. Tyto nepříjemné příznaky alergie je ale možné výrazně zmírnit, a to prostřednictvím přírodních prostředků.

Mezi bylinky nejčastěji užívané k utlumení alergické reakce patří ostropestřec mariánský známý především svým pozitivním působením na játra. Imunitní systém podpoří echinacea neboli třapatka nachová. Běžně dostupný a chutný roiboos je nejen významným antioxidantem, ale jeho pití je rovněž důležitou prevencí proti alergii.

Zmírnit tyto potíže umí i ženšen po tisíciletí používaný v tradiční čínské medicíně a podobné účinky má i méně známý eleuterokok. Při alergii mohou pomoci i některé houby, například hlíva ústřičná, penízovka sametonohá, shiitake nebo třeba „obyčejný“ žampion. Významné protialergické účinky jsou připisovány méně známé perile křovité, naopak z těch známějších rostlin nesmíme zapomenout na černý rybíz, ořešák královský nebo kopřivu dvoudomou, která má výborný čistící účinek.
bylinkové sáčky
Je třeba mít na paměti, že na rozdíl od syntetických léků je nástup účinku u bylinných preparátů pomalejší, v případě pylové alergie je vhodné začít s jejich užíváním již v předjarním období. U všech bylinek je třeba dělat přestávku v užívání. Nesmíme také zapomenout, že bylinky mohou mít vedle léčivých účinků i ty nežádoucí, vždy bychom si proto měli nechat poradit, zda je pro nás konkrétní bylinka vhodná, to platí zejména v případě těhotných a kojících žen.