Státy, kterým se při plánování dovolené raději vyhněte!

Plánujete dovolenou na letošní léto a rádi byste objevovali exotiku? Výborně, není nic lepšího, než vybřednou ze starých kolejí, opustit Chorvatsko, Řecko či Itálii a rozjet se poznávat svět. Jenže při výběru destinace musíte být obezřetní! Pakliže nemáte geopolitické znalosti na dobré úrovni a zároveň netoužíte po nebezpečí, přinášíme vám přehled těch zemí mimo Evropu, kam není radno se vydávat.

tunel pod městem

Venezuela

Lákavé klima a nádherná příroda Venezuely by mohla leckomu učarovat. Nicméně situace v zemi je v posledních měsících kritická. Docházejí zde základní potraviny. Zemi sužují ekonomické obtíže (hyperinflace – bochník chleba stojí až 2 miliony bolívarů). Společenská nespokojenost přerostla v občanskou válku.

Salvádor, Honduras

Tyto dvě země leží ve střední Americe. Nabízejí krásné pláže, v některých místech i poměrně hezké hotely. Nicméně bezpečnostní situace je zde jedna z nejhorších na severoamerickém kontinentu. Bojují zde totiž místní vlády proti drogovým kartelům. Únosy turistů jsou na denním pořádku. Bezpečnostní složky jsou často nespolehlivé (rozuměj zkorumpované).
děti u pytlů

Somálsko

Pravděpodobně většina lidí na zeměkouli tuší, že sem není radno cestovat. Ale pro jistotu jej zařazujeme. A to proto, že se jedná o jeden z nefunkčních států. Místní centrální vláda absolutně nemá kontrolu nad velkou částí země. Tu ovládají lidové islamistické milice. Ani plavba lodí v blízkosti pobřeží není dobrým nápadem, neboť zde operují piráti. Přestože má tento kus země slušný turistický potenciál (především přírodní podmínky jsou zde zajímavé), nedoporučujeme sem jezdit.

Sýrie

Damašek byl dříve vyhlášenou destinací. Nyní z důvodu vleklé občanské války země strádá a stala se pro turisty nebezpečnou. Válečná zóna je zde na každém rohu. Přesto, že platí příměří, tak se města stále ozývají zvuky přestřelek.

Izrael

Sem stále proudí davy cestovatelů z celého světa. Jenže situace mezi Izraelci a Palestinci, která byla v posledních letech klidnější, se opět vyostřuje. Z pásma Gazy vylétávají rakety na cíle na jihu Izraele, který odpovídá stejně. V turistických oblastech na pobřeží je zatím klid, přesto byste měli cestu sem přinejmenším dobře zvážit. A pakliže se pro ni rozhodnete, buďte ostražití.