Mohou být módní trendy nebezpečné?

Snad každý z nás, aniž si to uvědomuje, podléhá do určité míry nejrůznějším trendům. Móda se totiž nemusí týkat zdaleka jen oblečení, nýbrž prakticky každého aspektu našeho života. Důvod je v našem založení coby sociálního druhu a touha patřit do určité skupiny. Přitom se však jen málokdo zajímá o to, zda je právě ten trend, který oni následují, bezpečný. Jistě, i z tohoto důvodu existují zákony, které by měly zabránit, aby se cokoliv extrémně nebezpečného dostalo mezi lidi. Ovšem, jak už to tak bývá, ani ony nejsou dokonalé. To platí dnes stejně jako v minulosti.

 

i líčení podléhá módě

 

Typickým příkladem je móda kouření. To bylo zvláště v určitém období naší historie velmi populární, a kdo neměl v ústech cigaretu, jako by nebyl. A to i přesto, že již tehdy existovaly jednoznačné důkazy, které ukazovaly na škodlivost kouření. Další oblíbenou věcí jsou stále silnější a rychlejší auta. To by samo o sobě nebylo nijak špatné, avšak problém je, že schopnosti řidičů se nijak nezvyšují. A jelikož takovýto vůz se hůře ovládá, zvyšuje se i počet dopravních nehod, které velmi často končí tragicky. Ani tyto statistiky však nedonutí lidi, aby byli při výběru nového automobilu opatrnější a výrobce, aby sílu motoru omezili.

 

silný, rychlý vůz je pro mnoho lidí ideálem

 

Stejně tak je tomu u módní štíhlé postavy u žen či svalnaté u mužů. Oboje vede ke zdraví značně škodlivým extrémům, které jsou však mnohdy prezentovány jako ideál. Jaké důsledky to může mít, zejména pro mladé lidi, asi není třeba říkat. Samozřejmě nikdo si nechce připustit, že to, co dělá velká spousta lidí, by mohlo být nějak nebezpečné. Kdyby bylo, tak by to přeci nedělali, ne? Historie nám však ukazuje, že tento předpoklad je mylný, a že touha někam patřit je silnější než opatrnost. Proto bychom měli vždy to, co je zrovna „v kurzu“ posuzovat kritickým okem. Pokud se nám totiž něco stane, věřte, že ostatní následovatelé daného trendu nám rozhodně nepomohou.