Placení či odemykání dveří pomocí dotyku ruky?

Placení hotovostí či platební kartou je v dnešní přehnaně rychlé době již zastaralé, čím dál více lidé využívají spíše placení mobilními telefony, chytrými hodinkami či náramky. I toto ještě v nedávné době byla poměrně nová věc a pro mnoho lidí i neobvyklá. Toto ale není nic proti placení či sdílení informací pouze pomocí dotyku ruky. Konkrétně to probíhá pomocí NFC mikročipu, který si lidé mohou nechat implantovat do oblasti mezi palcem a ukazováčkem. Občasným problémem může být příliš silná kůže v této oblasti a občas je nutné přiložit čip z více úhlů. Odborníci doporučují zvolit ruku, kterou člověk nepíše a samotná implantace je pak otázkou několika minut. Používá se aplikátor pomocí kterého se čip vtlačí do podkoží, následně se zastaví tlakem krvácení a je hotovo.

Placení pomocí kryptoměny

Na co lze NFC čip používat?

Jak již bylo zmíněno, čip lze využívat na placení kryptoměnou Bitcoin, lze do něj nahrát různá osobní data (například telefonní číslo či osobní vizitku), přihlásit se na počítač nebo s ním třeba otevírat dveře. Informace si do čipu nahraje uživatel pomocí speciální mobilní aplikace. Jedná se o novinku určenou spíše pro osoby, které se o nové technologie zajímají, jelikož k čipu nedostanete žádný návod k použití či seznam vhodných aplikací. Je tedy na majiteli, jak si jej nastaví a jaká data si do něj sám nahraje. V současné době se stále pracuje na rozšiřování využití tohoto NFC čipu.

Budoucnost placení

Jaké jsou nevýhody této technologie?

Nevýhodou je zejména to, že pomocí čipu lze platit pouze v Bitcoinech, což akceptuje v současné době jen velmi malé množství podniků. Toto číslo se však postupem času zvyšuje. Aby se dal čip napojit na platební bránu či bankovní účet, musely by spolupracovat bankovní instituce. Dalším negativem je poměrně bolestivé pořízení této inovace, což může velké množství lidí odradit. Méně lákavé může také být velmi malé množství funkcí, který tento NFC čip nabízí. Podle expertů tato technologie zůstane menšinovou záležitostí a nenalezne v budoucnu komerční využití. A co vy? Využili byste tuto inovační technologii?