Posedlost zdravou stravou

Suroviny navíc ani nemůžou být z neověřených zdrojů nebo od nejistých výrobců. Musí být zdravé, svěží, vyvážené a jednoduché. Zdravé stravování je v současné době velmi módní, ale je to opravdu jen móda?

zdravá snídaně, vločky a ovoce

To, co je příliš nezdravé

Pro mnoho z nás dnes je normální jíst zdravou stravu a dodržovat výše uvedené zásady. Někteří z nich zdravě žili celé své fungování – správná strava, cvičení, sport a pomalý život. Pro takové lidi to není móda, je to životní styl. A je to v pořádku, pokud je to rozumné, protože příliš mnoho škodí – i když jde o zdravé jídlo. Protože zdravý životní styl nás odděluje od tenké linie od posedlosti, a dokonce od nemoci zvané ortorexie.

Směrem k ortorexii

Zpočátku všechno vypadá neškodně, dokonce i obdivuhodně. Vyhodíme všechno nezdravé jídlo, které jsme jedli, už nekupujeme bílý chléb, zapomínáme, co je pizza, hranolky a další rychlé občerstvení. Už nejdeme do cukrárny pro sladkosti nebo koblihy, protože rafinovaný cukr, který obsahují, jakož i sladkosti obecně, jsou příčinou většiny nemocí. Pak také odmítáme lepek, mléko, mléčné výrobky a další zpracované produkty.
ovoce, zelenina a šťáva z nich

Fit, eco, bio, raw

Časem to bude těžší, protože čtení etiket a kontrola složek zakoupeného jídla nestačí. Nakupování v místním obchodě nebo dokonce v supermarketu se nakonec může stát nemožným, protože neexistují žádné produkty, které by splňovaly naše očekávání. Začneme tedy nakupovat pouze v obchodech se zdravou výživou, jíst výrobky pouze z ekologického zemědělství nebo si je dokonce pěstovat sami. Rovněž vaříme a připravujeme všechna jídla sami. Vyrábíme naše jogurty (pokud jsme mléčné výrobky neodmítli) nebo si vyrobíme vlastní rostlinné mléko (ve veganské verzi), pěstujeme řeřichu a jiné bylinky na parapetu nebo na balkóně, pečeme chléb (pokud jsme se nevzdali lepku), a samozřejmě pijeme pouze (pramenitá) voda.

Žádné jídlo mimo domov

Začínáme se vyhýbat jídlu, nechodíme do restaurací, a nakonec oželíme i rodinné obědy (co když babička dala do polévku kostku bujonu?!). Je to opravu ta správná cesta ke štěstí?