Aby nástup do školky nebyl traumatem

Říkáte si, kde jsou ty doby, kdy vaše děťátko bylo malinkým miminkem? Najednou před vámi stojí velký kluk nebo holka, kterému budou brzy 3 roky a tím pádem vás všechny čeká nejedna životní změna. Vás jako rodiče čeká návrat zpět do zaměstnání nebo hledání nového pracovního místa a vašeho potomka čeká nástup do mateřské školy.
hřiště u školky.jpg

Jak ovšem tuto velkou životní změnu co nejlépe zvládnout? Důležité je se na nástup do mateřské školy řádné připravit .

S vaším dítětem začněte o blížící se změně co nejdříve mluvit.

Sdělte mu, co ho ve školce čeká – režim, hry, noví kamarádi, paní učitelky, svačiny, obědy, hřiště, procházky a podobně. Pro lepší představu vám také může posloužit nějaká z knížek určená pro děti, ve kterých je pomocí obrázků znázorněn chod celého dne v mateřské škole.

Někdo bohužel takovou možnost nemá, ale pokud je to možné, nedávejte vaše dítě do mateřské školy hned první den na celodenní docházku. První den ve školce bude dnem, kdy se vašemu dítěti bude dostávat příliš mnoho vjemu najednou a některé děti tyto změny mohou hůře snášet. Proto, pokud je to možné, udělejte z prvního školkového dne den prozkoumávací a buďte ve školce vašemu dítěti na blízku. Následující den zkuste dát vaše dítě do školky na hodinku na dvě a postupně tento čas prodlužujte. Rozhodně se nevyplatí tlačit na pilu. Jednoduše pozorujte chování a reakce vašeho dítěte a tomu přizpůsobte režim.
jídelna ve školce.jpg

Pokud se zpočátku u vašeho dítěte objeví nějaké ty slzičky, nezoufejte, začátky jsou vždycky těžké a každé dítě si dříve nebo později na školku zvykne a pak nastanou i dny, kdy se vašemu dítěti nebude chtít ze školky domů a bude se těšit na svoje kamarády, na hračky a na paní učitelky.

Buďte vašemu dítěti při nástupu do školky oporou, obrňte se trpělivostí, promlouvejte a chápejte, a uvidíte, že brzy tuto velkou změnu oba zvládnete.