Co byste si neměli zapomenout přibalit na dovolenou s malým dítětem?

Prvotní na seznamu věcí nutných na dovolenou by určitě měly být doklady, stejně jako u dospělých je to i u dětí cestovní pas nebo občanský průkaz. V minulosti byly děti tzv. napsány v pase rodičů a nemusely mít samostatné doklady, ale od jisté doby je rodič povinný za dítě po narození při cestování do zahraničí předložit platné cestovní doklady. Pasem se můžete prokázat na celém světě, ale občanský průkaz platí v zemích Evropské unie a např. v Albánii, Švýcarsku, Černé Hoře a Srbsku.

rodina u moře

Dále je nutné přibalit očkovací průkaz, průkaz pojištěnce a formulář o sjednaném cestovním pojištění.

Na cestu je pro malé děti vhodné přibalit lehký a skladný sportovní nebo golfový kočárek, který by se měl vlézt do rentgenového pásu, na letišti je rodičům ponechán pro snadnější manipulaci a odpočinek dítěte a poté je společně s kufry odbaven do zavazadlového prostoru. Na dovolené ho jistě oceníte při přesunech na výlety nebo při odpoledním spánku na pláži.

Na palubě letadla někteří rodiče využijí ergonomická nosítka nebo šátky na nošení, děti, které jsou zvyklé usínat v této pomůcce jsou klidnější a lépe snáší turbulence a změny tlaku.

Do letadla je dále vhodné vzít pro malé děti hračky, které jsou pro ně nové a dokážou je zabavit na delší dobu.

Cestovní lékárnička na dovolenou by měla obsahovat léky nebo čípky na horečku, průjem a střevní potíže, možné alergie – ze sluníčka, jídla nebo kousnutí hmyzu, Bepanthen na spáleniny, dezinfekci a obvazový materiál.

Jako ochrana proti sluníčku je vhodný ochranný krém s vysokým faktorem (pro dítě ideálně UV 50), brýle na oči, oblečení do vody, ochrannou obuv a klobouček, který kryje jak hlavu, tak krk dítěte.
malé dítě na pláži

Hračky na pláž si někdo vozí z domu, jiný je nakupuje přímo v místě dovolené. Každé dítě miluje kyblík s lopatkou, bábovky, nádobky na přelévání vody. Některé děti se bojí jít do moře, rodiče jim tedy na pláž dají malý bazének s troškou vody na hraní. Jako ochrana proti slunci je výborný stan na pláž.