Jste tak zvaný people-pleaser? Aneb 5 kroků, jak jím nebýt!

Tento typ lidí, jak je již z anglického pojmenování zřejmé, jsou tak zvaní potěšitelé. Tito lidé chtějí, aby byli všichni kolem nich šťastní a jsou schopní pro to udělat opravdu mnoho. Možná si říkáte, že to přece nemůže být špatná vlastnost a že se zde prakticky bavíme o štědrosti. Bohužel tomu tak ale není. People-pleaser totiž většinou takto jedná z hlubokých, a ne úplně zdravých pohnutek. Dobrým příkladem může být například nenaplněné emoční potřeby z dětství. Dalším nesporným problémem je to, že tito lidé staví potřeby ostatních před ty svoje, a tak se často zanedbávají, nehledě na to, že takové povahy ostatní lidé velmi často využívají. Jak tedy nebýt people-pleaser?

dávat a brát

1. Uvědomte si, že nikomu nic nedlužíte

Prvním krokem, jak nebýt p-p, je jednoznačně uvědomění si, že máte právo na své vlastní rozhodnutí, ačkoliv se Vašemu okolí nemusí líbit. Je velmi pravděpodobné, že si Vaše okolí již zvyklo na to, že vždy říkáte „ano“, takže to pro ně možná bude zarážející. Tím se ale nesmíte nechat vykolejit. To, že jste dosud nikoho neodmítali, neznamená, že jste na to ztratili právo.

2. Dopřejte si čas

Nikde není psáno, že pokud dojde na inkriminovanou situaci, musíte se rozhodovat ihned na místě. Pokud si nejste úplně jisti, jestli se Vám do něčeho chce, nebo ne, není nic jednoduššího než říct, že potřebujete čas na rozmyšlenou. Ten Vám nemůže upřít nikdo, zvlášť ne někdo, kdo od Vás něco potřebuje.
respekt a spolupráce

3. Nastavte si hranice

Jistě pro Vás bude velmi těžké odmítnout žádost o pomoc a říci ne, pokud ale zároveň cítíte, že podmínky nejsou zcela ideální a opět sklouzáváte k people-pleasingu, stanovte si hranice. Může to být například časový rámec. Například: „Ano pomůžu ti se stěhováním, ale mohu pouze do 5 večer.“

4. Nevysvětlujte

Na své cestě za svým lepším a uvědomělejším já se Vám jistě stane, že budete mít potřebu se omlouvat a vysvětlovat, proč něco udělat nemůžete. Pokuste se takové situaci vyhnout, akorát povede k tomu, že se budete cítit provinile.

5. Naučte se rozpoznávat manipulátory

Pokud jste měli do dnešních dnů s touto záležitostí problémy, je velmi pravděpodobné, že jste na sebe nachytali lidi, kteří Vás využívají ve svůj prospěch a manipulují s Vámi. V této chvíli, je nutné si nalít čistého vína a přiznat si, zdali s Vámi někdo nemanipuluje. Může to být trochu bolestné, protože manipulátorem může být i někdo z Vaší rodiny, nebo dobrý přítel. Mějte proto na paměti, že manipulátor si vždy neuvědomuje, že jím je a nemusí to vůči Vám vůbec myslet špatně.

Vyzkoušejte těchto 5 kroků ke svému lepšímu já a nebudete litovat!