Originální poklad

Pravý perský koberec je pro dům nebo byt jedinečný originál. Interiér s ním získá na kráse a zajímavosti. Vyhledávat ho budou hlavně ti, kteří si cení pravého řemeslného zpracování.

Jedná se zároveň o dobře uloženou investici. Ve srovnání s běžným kobercem je jeho cena samozřejmě vyšší, není však třeba hned pořizovat velké rozměry. Můžete vybrat krásný kousek menší velikosti.

kamenné rytiny

Když se rozhodnete pro jeho koupi, doporučujeme navštívit pouze prověřený kamenný obchod. Zkušení obchodníci se vás určitě zeptají, zda dáváte přednost tradičnímu provedení (klasické vzory) nebo zda si budete přát moderní pojetí. K výběru doporučujeme přistupovat bez předsudků. I tradiční provedení vás totiž může velice mile překvapit tím, jak krásně zapadne do moderně zařízeného interiéru a vkusně doplní váš nový nábytek. S odborníkem je také dobré zkonzultovat vaše zamýšlené umístění koberce v místnosti. Může totiž dělat jiný dojem v obchodě a jiný u vás doma s vaším nábytkem a doplňky. Roli hrají také světelné podmínky.

K výrobě perských koberců se od pradávna používala vysoce kvalitní přírodní vlákna. Používaná je ovčí vlna, bavlna, velbloudí srst, kašmírská kozí vlna, hedvábí, ale i konopí, len a juta. A různé kombinace těchto materiálů.

Bavlna je pro svou tvárnost používána jako podkladový materiál, osnova. K tomuto účelu se využívá také velbloudí srst. Tu používali z nedostatku jiného materiálu zejména nomádi.

Ty nejkvalitnější perské koberce jsou vyráběny z ovčí vlny a hedvábí na území dnešního Íránu.

Kvalita je posuzována podle počtu uzlíků na metr čtvereční. Ty luxusní mají přibližně 800 000 uzlíků na metr čtvereční.

perský koberec

Pravidelné čištění od prachu, písku a jiných nečistot se doporučuje vysáváním 1 x týdně. Nevhodné je používání vysavačů s rotačním kartáčem nebo klepačem. Mohlo by dojít k poškození koberce vytrháváním ovčího vlákna. Díky obsahu lanolinu v ovčí vlně tyto koberce špatně přijímají tekutinu. Vodu a jiné tekutiny ale po polití koberce ihned odsajeme bavlněnou utěrkou, abychom předešli zanesení nečistot do tkaniny a tvorbě skvrn. Na čištění a odstraňování skvrn používáme pouze přípravky na přírodní vlákna z ovčí vlny. Větší znečištění svěřte vždy raději do rukou odborníků.