Touží vaše děti po zvířátku? Co takhle morče.

Plánujete svým dětem pořídit domů zvířátko a tápete nad tím, jaké? Pokud upřednostňujete nenáročného mazlíčka, který je roztomilý a péčí o něj nestrávíte víc než půl hodiny denně, přemýšlejte o morčeti.
Morčátka jsou neagresivní, společenská zvířata, se kterýma se nudit nebudete. Vydávají několik druhů zvuků, kterými komunikují s jinými morčaty i s vámi. Brzy poznáte, co který zvukový projev znamená.
Tito mazlíčci jsou velice rychlí a hbití. Budete-li s nimi chtít hrát na honěnou, raději si to rozmyslete. Nemáte žádnou šanci. Skákat také umí, ale nejsou v něm tak zdatní jako třeba králíci.
morče s jablkem
Stejně jako u psů, mají morčata různá plemena. Nejrozšířenější jsou hladkosrstá a rozetky. Tito mazlíčci mají rády společníka svého druhu. Samotnému morčátku by mohlo být smutno. Proto si raději pořiďte alespoň dvě.

Obydlí pro morčata

Až budete vybírat klec, zvolte minimálně 1 metr dlouhou. Jako podestýlka jsou vhodné hobliny, kukuřičná podestýlka nebo konopná. Dřevěné pelety umístěte jen do záchodu, protože jsou pro tlapky morčat tvrdé a mohly by jim způsobit otlaky.
Podestýlky z papíru také nejsou příliš vhodné. Tito mazlíčci totiž rády papír koušou. Možné je i použití koberečku, pokud se vám podaří zvířátko naučit chodit na záchod. Ten stačí jednou týdně vyprat a máte vystaráno. Nevhodná podestýlka je seno. Pokud ho morče počůrá, hodně smrdí.
Do klece nebo plastového domečku morčeti pořiďte záchod, keramickou misku, seník a napáječku. Dejte tam také větvičku z ovocného stromu, aby si mohlo obrušovat zoubky, případně obstarejte i minerální kámen.
hnědé morčátko

Čím krmit?

Morčata si stejně jako lidé neumějí sami vyrobit vitamín C, proto jej musí přijímat potravou.
Co se týče krmení, měly by denně dostat asi 200 g čerstvé zeleniny. Radost jim uděláte salátem, okurkou, rajčetem i paprikou. Vhodná je také kořenová zelenina, sem tam brokolice, kedluben, řepa. Pozor na nadýmavou zeleninu. Příliš velké množství by je mohlo stát i život.
Morčátkům dejte k dispozici celodenně seno. Obrušují si jím zoubky a potřebují ho k dobrému trávení. Potěšíte je i granulkama.