Alternativy klasických rostlinných olejů

Olej používáme při každodenních činnostech, a proto je důležité dbát na kvalitu, která často může být spjata se zdravím. Není příliš složité najít olej, který bude mít skvělé vlastnosti na zvýraznění chuti jídla a zároveň na vaši pokožku. Tyto schopnosti má hned několik druhů olejů, které jsou k dostání jak v obchodech se zdravou výživou nebo na internetových stránkách. Pojďme si představit několik zdraví prospěšných olejů, jejichž dostupnost je poměrně vysoká.

Kokosový olej

Jedná se o velmi zajímavý olej pro svou chuť a konzistenci. Díky vysokému podílu vitaminů a minerálů ho můžete používat na pleť i vaření. Vždy však dbejte na kvalitu zakoupeného oleje. Nejlepší variantou je bio kokosový olej Nakliceno, který splňuje jisté ekologické zásady.

kokosový ole

Olivový olej

Jedině za studena lisovaný olej dokáže nabídnout takové množství zdraví prospěšných látek a výjimka není ani v případě olivového oleje. Jestliže chcete používat tento olej pro jeho zdraví prospěšné mononenasycené mastné kyseliny, vybírejte olej o vysoké kvalitě a s co nejšetrnější technologií získávání oleje z plodů.

olivový ole

Oleje z ořechů

Do této kategorie můžeme zařadit i arašídový olej, přestože se nejedná o ořech ale luštěninu. Právě tento olej patří mezi nejpoužívanější a nejznámější oleje. Svoje uplatnění našel v asijské kuchyni. Hodí se převážně na studené pokrmy, tepelná úprava se vzhledem k nestabilním polynenasyceným mastným kyselinám nedoporučuje.

Avokádový olej

Tento olej je výborný jak na pokožku, kterou chrání před vnějšími vlivy a hydratuje ji, tak na teplou i studenou kuchyni. Hodí se do salátů, lehkých jídel nebo i na smažení. Avokádový olej obsahuje vitaminy A, D a E, které brání vzniku vrásek a pleť rozzáří. Olej můžete používat místo pleťového krému během dne i na noc, protože se rychle vstřebává a nezanechává mastný film.