Uvnitř PC

Na začátek se asi podivujete, proč ta zkratka PC. Inu pochází z anglického Personal Computer, což převedeno do naší řeči znamená osobní počítač.

Zvenčí známe jen tu krabici, která je pro mnohé uživatele důležitější než to, co v sobě ukrývá. Je to trošku nelogické, mít například krásnou krabici, dle gusta, ale uvnitř slabé součástky, které stroji moc rychlosti nepřidají. Přitom vlastně na krabici nezáleží, stejně bývá většinu zastrčena pod stolem. Pro počítač je důležitý hardware a software. Bez těchto dvou věcí se počítač neobejde. Každá má vliv na něco jiného, a přitom musí spolupracovat.

Co je to hardware a co software? Nebudu vás zatěžovat a napíši jen to, že ten první výraz je vše kolem a uvnitř PC, co můžete chytit do ruky. Zbytek je software, tedy například různé programy nebo hry.

Ale my se nyní budeme věnovat hardu, jak se zkráceně hardwaru říká.

Nejzákladnější je mateřská deska, též zvaná motherboard, protože na ní je umístěna většina dalšího hardu. Hlavně tedy srdce počítače, samotný procesor. Jakou rychlostí toto srce tepe, tak rychlý je počítač.

motherboard

Další hard je zde například paměť RAM, různé chladiče či větráčky, které mají za úkol dbát na správnou teplotu některých komponent.

Další nejdůležitější kus je zde hadr. Ne, není to hadr na podlahu, je to jen slangový výraz odborníků. Vlastně je to ze slov Hard disk, tedy pevný disk. Ten de fakto zase tak pevný není, protože uvnitř něj se otáčejí úžasnou rychlostí plotýnky a nad a mezi nimi kmitá čtecí zařízení. Nyní však přichází nové SSD disky, kde se nic neotáčí, tudíž jsou o hodně rychlejší, ale jsou také méně poruchové, protože se na nich v podstatě nemá co kazit.

hard disk

Nuže tímto jsme jen letem světem nahlédli dovnitř počítače a pokud chcete vidět něco o čem jste četli, nerozebírejte svůj stroj a jen se podívejte na fotky zde. Rozebírání ponechte raději VŽDY odborníkům, kteří tomu rozumí.