Jak vybrat filtraci?

Po koupi bazénu bývá filtrace často další v pořadí věcí, které k němu budeme potřebovat. Samotné objasnění názvu tohoto zařízení nám prozradí mnohé o něm: Jde totiž o zařízení či metodu, při níž dochází k oddělení pevné látky od kapaliny. K tomu se používá přepážky, která je schopná tyto nečistoty bezpečně zachytit. Zpátky do bazénu se tak dostane pouze čistá voda.

swimming-pool-4638912_960_720

Známe dva základní druhy filtrací – kartušové a pískové. Kartušové využijeme pro menší bazény, pískové pro střední a velké rodinné bazény. Podle čeho ale vybírat dále?

Pískové filtrace jsou častěji žádané, budeme se proto dále bavit o nich. Jejich další výběr určuje jednoduché pravidlo: musí pročistit veškerou vodu v bazénu alespoň jednou za 5 hodin. K tomu je třeba rozumět pojmu výkonnost. Tu určuje síla čerpadla neboli jeho schopnosti načerpat a znovu poslat vodu do bazénu.

swimming-78112_960_720

V běžných podmínkách si vystačíte s běžným filtrem. V jistých případech je ale vhodné jej vyměnit za silnější. A to zejména tehdy, když připojíme jakékoliv další zařízení, které zbrzdí průtok vody. Sem patří například vysavač, solinátor, solární či výměníkový ohřev a podobné. Ne vždy se totiž vyplatí ušetřit menší částku za filtraci a každý rok o to více utratit za bazénovou chemii.

Dalšími parametry, které by nás měli zajímat jsou tyto:

  • Průtok vody

Minimální průtok jsme již zmiňovali – měl by se pohybovat od 4 do 6 hodin. Ten maximální pak dosahuje hodnot i 2 metrů, často bývá zaměňován výkonem.

  • Příkon

Jde o hodnotu, kolik bude zařízení spotřebovávat elektřiny. Slabší přístroje mohou dosahovat hodnoty pouhých několika desítek wattů, ty silnější se pohybují ve dvou stovkách.

  • Hmotnost

Pro někoho může být stěžejní informací také to, kolik zařízení váží. Kartušové bývají zpravidla lehčí, výkonnější přístroje bývají těžší.

  • Typ ventilu

Parametr určující, kolik druhů cirkulace vody zařízení nabízí. Nejčastěji narazíme na 4, 6 nebo 7cestné ventily, někdy ale také nalezneme i ty úplně bez ventilu.

  • Maximální teplota vody

Většina zařízení umožňuje provoz do 35 °C, což je hodnota pro bazény absolutně dostačující. Například u vířivek by už ale neobstály.